1. Zarówno w PROW 2014-2020 jak i w PO RiM podatek o towarów i usług (VAT) stanowi koszt kwalifikowalny w projekcie, pod warunkiem, że beneficjent pomocy nie jest w stanie go odzyskać.
2. Na etapie rozliczenia wniosku o płatność, w przypadku, gdy Beneficjent złożył do wniosku o przyznanie pomocy Oświadczenie o kwalifikowalności VAT oraz wykazał w kosztach kwalifikowalnych VAT, wymagane będzie przedłożenie Interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) wydana przez Organ upoważniony.
3.
Interpretacja
indywidualna to specjalne pismo, wydawane w imieniu ministra finansów przez
organ skarbowy na wniosek podatnika. Uwzględnia się w nim wszystkie aspekty
sprawy, zwracając uwagę zarówno na przepisy prawne, jak i szczególną sytuację
podatnika. Jeśli interpretacja zostanie wydana na korzyść zgłaszającego
wniosek, organ podatkowy nie musi podawać jej uzasadnienia. Jeśli ocena organu
jest negatywna, wówczas w interpretacji indywidualnej powinno znaleźć się
uzasadnienie. Zobacz więcej
4. Interpretacja indywidualna jest odpłatna, a jej koszt wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Kwotę tę należy wpłacić na właściwy rachunek bankowy organu, do którego kieruje się wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku.
5. Od 1 marca 2017 r. interpretacje indywidualne będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), formularze dostępne są tutaj .
6. W przypadku Beneficjenta będącego osobą fizyczną, który nie prowadzi działalności gospodarczej, a ubiega się o zaliczenie podatku VAT do kosztów kwalifikowalnych operacji – załącznik nie jest wymagany.
7. Załącznik jest wymagany w przypadku, gdy Beneficjent złożył do wniosku o przyznanie pomocy Oświadczenie o kwalifikowalności VAT, wykazał w kosztach kwalifikowalnych VAT, a z informacji z otrzymanej z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów bazy podatników VAT, wynika, że Beneficjent figuruje jako czynny podatnik VAT.
8. Z uwagi na fakt, iż oczekiwanie na wydanie przez upoważniony organ ww. dokumentu może trwać do trzech miesięcy, co w zasadniczy sposób wydłuża termin rozpatrywania wniosku o płatność, zasadne jest, zgodnie z informacją wskazaną w instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie pomocy, aby Beneficjent, który ubiega się o włączenie kosztu VAT do kosztów kwalifikowalnych operacji, złożył stosowny wniosek do właściwego organu o wydanie ww. interpretacji indywidualnej z odpowiednim wyprzedzeniem.