Grantobiorcy muszą mieć a uwadze, że pomoc jest przyznawana, jeśli inwestycje trwale związane z nieruchomością (tj. budowa, przebudowa, remont połączony z modernizacją, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, sprzętu i urządzeń wymagających posadowienia) w ramach operacji będą realizowane na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub podmiot ten posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy co najmniej przez okres realizacji operacji oraz okres podlegania zobowiązaniu do zapewnienia trwałości operacji .
Potwierdzeniem spełnienia tego warunku przez grantobiorcę jest przedłożenie wraz z wnioskiem o powierzenie grantu (do wersji papierowej) dokumentów wykazanych w cz. V Lista załączników do wniosku o powierzenie grantu w pkt. C. 2-3 wniosku o powierzenie grantu, tj.:
C.2. Dokumenty potwierdzające posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości – załącznik obowiązkowy w przypadku, gdy realizacja zadania obejmuje elementy trwale związane z nieruchomością – oryginał lub kopia (pisemna umowa)- takim dokumentem może być:
-odpis z ksiąg wieczystych, wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku, lub
-odpis aktu notarialnego wraz z kopią wniosku o wpis do księgi wieczystej (kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sądzie), lub
-prawomocne orzeczenie sądu wraz z kopią wniosku o wpis do księgi wieczystej (kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sądzie), lub
-ostateczna decyzja administracyjna wraz z kopią wniosku o wpis do księgi wieczystej (kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sądzie),
-wypis z ewidencji gruntów i budynków wydawany przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku.
W przypadku, gdy nieruchomość, na której realizowana będzie operacja znajduje się w posiadaniu zależnym podmiotu dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do tej nieruchomości, może być, np.: umowa dzierżawy lub inna umowa czy dokument potwierdzający posiadanie zależne. Umowy/uzgodnienia te powinny być zawarte na okres realizacji operacji oraz co najmniej do dnia, w którym minie okres trwałości projektu.
C.3. Oświadczenie właściciela(i) lub współwłaściciela(i) lub posiadacza(-y) lub współposiadacza (-y) nieruchomości, że wyraża(ją) on(i) zgodę na realizację zadania, jeżeli zadanie jest realizowane na terenie nieruchomości będącej w posiadaniu zależnym lub będącej przedmiotem współwłasności – załącznik obowiązkowy w przypadku, gdy realizacja zadania obejmuje elementy trwale związane z nieruchomością – oryginał sporządzony na formularzu udostępnionym przez LGD.
W przypadku nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności oświadczenie powinno zostać złożone oddzielnie przez każdego współwłaściciela. W przypadku, gdy właścicielem nieruchomości jest wspólnota (np. gruntowa) dopuszczalne jest złożenie jednego oświadczenia z podpisami wszystkich uprawnionych współwłaścicieli (na jednym formularzu)
UWAGA! Jeśli w ramach grantu planowane koszty dotyczą zakupu wyposażenia, które nie jest trwale związane z nieruchomością, ale będzie stanowiło jej wyposażenie, wówczas we wniosku o przyznanie grantu trzeba będzie podać lokalizację (miejsce), w której to wyposażenie zostanie umieszczone. LGD zaleca również dla takich zakupów posiadanie zgody właściciela nieruchomości, aby usprawnić weryfikację wniosku w Samorządzie Województwa.
POBIERZ OŚWIADCZENIE- ZGODA NA REALIZACJĘ ZADANIA