W ramach realizowanego projektu współpracy finansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022 dzięki realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju dla Doliny Baryczy na lata 2016-2024 sfinansowaliśmy koszty modernizacji i promocji Szlaku kajakowego Doliny Baryczy.
Szlak liczy ponad 80 km, a wsparta w projekcie infrastruktura znajduje się na odcinku Baryczy od Odolanowa do m. Kędzie w Gminie Żmigród oraz na jej dopływach: Kanale Młynówka Sułowsko-Radziądzka oraz Kanale Ługa, przebiegając przez Rude Sułowską oraz Rudę Żmigrodzką.
Jest spora ilość infrastruktury drewnianej, na którą składa się:
8 pomostów dużych
8 pomostów małych
11 tablic z mapą obszaru i regulaminem szlaku
40 tablic z oznakowaniem informacyjnym szlaku i kilometrażem
Sercem szlaku jest przystań kajakowa w Miliczu- jest to najpopularniejsze miejsce startu turystów kajakowych. W ramach projektu miejsce to zostało gruntownie zmodernizowane: wyremontowano istniejąca drewnianą wiatę turystyczną, wybudowano bezobsługową toaletę stałą, utwardzono plac dla turystów i firm kajakowych, a najważniejsza zmiana dotyczyła wprowadzenia stref: postoju dla turystów i placu manewrowego dla firm kajakowych. Podział regulowany jest systemem płatnego wjazdu na przystań, który obejmuje kamery, pętle indukcyjne, automat do poboru opłat oraz szlabany.
Pozostałe, kluczowe punkty na szlaku, zostały zaopatrzone w duże pojemniki na odpady (Nowy Zamek, Sławoszowice, przystań w Miliczu, Ruda Sułowska oraz Sułów). Funkcjonują w nich również toalety przenośne.
W ramach zadań w projekcie ujęto także promocję obszaru Doliny Baryczy, m.in. oddano spacery z audioprzewodnikiem po miejscowościach: Krośnice, Sośnie i Cieszków, wydano mapki turystyczne i promujące Kolorowy Szlak Karpia oraz użytkowników Systemu Dolina Baryczy Poleca oraz ponowiono wydanie przewodnika turystycznego “Poznaj Dolinę Baryczy”. Koszty dotyczyły również uzyskania wymaganych decyzji i pozwoleń (opłaty skarbowe, kosztorysy, nadzory, itp.), a także koszty pracownika obsługujące projekt.
Kwota pomocy, którą dysponowaliśmy wynosiła nieco ponad 1,44 mln zł, a zakres zadań realizowany był we współpracy z inną LGD: Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu”, która była jego koordynatorem- m.in. odpowiadała za kontakty z instytucją wdrażającą, tj. Samorządem Województwa Podlaskiego, z którym zawarliśmy umowę o przyznanie pomocy. Obecnie projekt jest na etapie rozliczenia. W ramach projektu mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami z naszym podlaskim partnerem i udało się zrealizować dwie wizyty studyjne w Dolinie Baryczy jak i w Dolinie Bugu, które były bardzo inspirujące dla obu grup. Nasz partner organizacją turystyki kajakowej zajmuje się od lat, a w ramach projektu porządkował kwestie szlaków rowerowych na swoim obszarze.
Szlak kajakowy Doliny Baryczy biegnie przez teren trzech gmin: Odolanów, Milicz i Żmigród, które to, w ramach porozumienia, zobowiązały się do przejęcia po zakończeniu realizacji projektu, funkcji administratorów szlaku na swoim odcinku. Oznacza to, że to właśnie wymienione samorządy będą ponosić koszty utrzymania wspartej infrastruktury jak i koszty bieżące związane z odbiorem odpadów z pojemników czy serwisu toalet. W ramach projektu zadbaliśmy również o narzędzia pracy dla nich- zakupione bowiem zostały sprzęty do utrzymania zieleni i czystości, tj. 3 kosy spalinowe, 2 myjki ciśnieniowe, 1-a parownica oraz 1-a podkrzesywarka.
Zwieńczeniem realizacji projektu był integracyjny spływ kajakowy w dn. 10.06.2024, na który zaprosiliśmy zaangażowane w projekt samorządy, instytucje, podmioty kajakowe oraz lokalnych producentów i usługodawców objętych Systemem Promocji Dolina Baryczy Poleca, a także podmioty będące członkami Programu Edukacja dla Doliny Baryczy. Po oficjalnym podsumowaniu projektu, które odbyło się na przystani kajakowej w Miliczu, a które było okazją do podziękowania wielu osobom i podmiotom zaangażowanym w realizację operacji. MIało też miejsce symboliczne przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli Prezes Partnerstwa dla Doliny Baryczy Inga Demianiuk-Ozga, Burmistrz Gminy Milicz Wojciech Piskozub, Burmistrz Odolanowa Marcin Szorski oraz Sekretarz Gminy Żmigród Joanna Monastyrska. Spotkanie było też okazją do dyskusji nt. problemów związanych z zarządzaniem szlakiem, m.in. dotyczących jego czystości. Po części oficjalnej miał miejsce spływ kajakowy, który pokazać uczestnikom, jak bardzo interesującą atrakcją jest szlak kajakowy, dlatego też umożliwiliśmy spłynięcie nie tylko Baryczą, ale także Kanałem Młynówka Sułowsko- Radziądzka. Na zakończenie spływu spotkaliśmy się w Gospodzie 8 Ryb na wpólnym obiedzie, a goście otrzymali także pamiątkowe gadżety związane z turystyka kajakową.
Jesteśmy w trakcie zawierania porozumień po realizacji z samorządami gmin Odolanów, Milicz i Żmigród, które będą regulować prawa i obowiązki stron w zakresie utrzymania trwałości projektu i szlaku kajakowego. A wszystko to po to, aby turyści kajakowi, nie tylko przyjezdni, ale także sami mieszkańcy Doliny Baryczy, z satysfakcją korzystali z tej urokliwej atrakcji.